HABERLER

SANSÜR SUÇLAMASI

Tribeca Festivali'nin kurucu üyesi ünlü aktör Robert De Niro, aşıyla otizm arasında şüpheli bir bağ kuran "Vaxxed" filmini festivalden çıkarma kararı aldı.

İngiliz doktor Andrew Wakefield'in yönettiği, aşıların otizme etkisini konu alan "Vaxxed" filmi, araştırmacıların ve doktorların tepkisini çekmişti. Ancak Tribe Festivali'nin kurucu üyesi ve otizmli bir çocuk sahibi olan Robert De Niro, tüm tepkilere rağmen filmin festivalde gösterileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü yeni bir açıklama yapma kararı alan De Niro, bu filmi yayınlamanın ailesini ve kendisini derinden etkileyen bir konuyu paylaşma şansı olarak gördüğünü söyledi. Ancak daha sonra festival ekibiyle ve bilim insanlarıyla görüştüğünü belirten ünlü aktör, bu filmin araştırmalara bir katkıda bulunacağına ya da tartışmaları ileri taşıyacağına inanmadıklarını söyledi.

Robert De Niro, böylece Tribeca Film Festivali'ne eklenmesiyle birlikte tepkileri de beraberinde getiren "Vaxxed" filmini festival takviminden çıkardı. De Niro, festivalin tartışmaları önlemeyi amaçlamadığını ya da bundan kaçınmadığını, ancak filmle ilgili duyulan şüpheler nedeniyle filmi yayınlamaktan vazgeçildiğini duyurdu.

KİM NE DEMİŞ? (0)